Boks Hakkında

Boks Nedir? Boks iki boksörün hakemler gözetiminde birbirlerine yumruk atarak puan kazandıkları bir spordur. Belden aşağıya, sırta, kafanın arkasına vurmak, boksörlerin kendi etrafında veya arkasını dönmesi, avuç içi vurmak, bağırmak ve konuşmak yasaktır. Orta hakem üç kere ikaz ettikten sonra boksörün 1 puanını silebilir. Amatör boks müsabakalarında 227gr eldiven, profesyonel boksta 170 ile 283gr arasında boks eldivenleri kullanılır. Profesyonel boksta boksörler sadece şort, amatör bokstaki boksörler ise şort ve kırımız veya mavi atlet giyerler. Tüm boks müsabakalarında dişlik ve kasık koruyucu “kogi” kullanılır. Amatör bokstaki turnuvalarda arka arkaya maçlara çıkılabildiği için boksörlerin fazla zarar görmemesi adına kask takılır. Büyük erkekler kategorisinde AIBA’nın (dünya boks birliğinin) aldığı kararla boksörler artık koruyucu kask olmadan amatör boks maçlarına çıkabilmektedirler.

Boks müsabakaları boks ringinde yapılır. Ring, dört sıra kalın ip ile çevrili ve yerden yüksekliği en az 91 cm en fazla 122 cm olan düz ve kare biçiminde bir alandır. Kalın ip veya halat aralıkları en az 40 cm olmalıdır. Ringde 1 kırmızı, 1 mavi ve 2 tarafsız beyaz köşe olarak 4 köşe bulunur. Boksörlere ait oldukları mavi veya kırmızı köşeden, orta hakem ve doktor ise hakem masasına yakın olan beyaz yani tarafsız köşeden ringe çıkmak zorundadırlar.

Bayanlarda roundlar 2 dakika erkeklerde ise 3 dakikadır. Roundlar arası molalar standart olarak 1 dakika uygulanır. Köşelerdeki sporcu ekiplerinin maç sırasında boksöre temas etmesi kesinlikle yasaktır.

Profesyonel boksta ringin büyüklüğü 5 m² olarak, amatör boksta ise en az 6 m²’ olarak uygulanmaktadır. Boks maçlarında her iki sporcunun da aynı siklette ve kiloda olması gerekir.