Mike Tyson

Efsane boksör Mike Tyson, 30 Haziran 1966’da Brooklyn, New York’ta doğdu. Genç yaşlarda sokaklarda sorunlar yaşadı ve suça eğilimli bir dönem geçirdi. Ancak, boks sporuna olan ilgisi sayesinde hayatının yönü değişti. Dövüş yetenekleri fark edildi ve kısa sürede amatör boks dünyasında başarılar elde etmeye başladı.

1984 Los Angeles Yaz Olimpiyatları’nda ABD boks takımı için yarıştı. Orta sıklet kategorisinde mücadele etti ve altın madalya kazandı. Bu başarısı, onun uluslararası alanda tanınmasına ve profesyonel boks kariyerine hızla adım atmasına yardımcı oldu. Tyson, amatör boksta gösterdiği bu başarılı performansla dikkatleri üzerine çekti ve kısa bir süre sonra profesyonel boksa geçiş yaptı.

1985 yılında, 18 yaşındayken Mike Tyson profesyonel boksa başladı. Agresif ve güçlü stili ile dikkat çekti. Hızla yükseldi ve 1986-1989 yılları arasında 28 maçın 26’sını nakavtla kazanarak dikkatleri üzerine çekti. 1986 yılında, sadece 20 yaşındayken Mike Tyson, “en genç ağır siklet şampiyonu” unvanını kazandı.

1988 yılında Tyson, efsanevi boks antrenörü Cus D’Amato’nun yönetimine girdi. Kısa bir süre sonra D’Amato vefat etti, ancak Tyson’un kariyeri hızla yükselmeye devam etti. 1980’lerin sonları ve 1990’ların başlarında boks dünyasının en korkulan isimlerinden biri haline geldi.

1990 yılında, Tyson WBC şampiyonu olmak için James “Buster” Douglas ile karşılaştı. Tyson’un favori olarak gösterildiği bu maç, büyük bir sürpriz sonucuyla Douglas’ın galibiyetiyle sonuçlandı.

Tyson, 1992’de hapis cezasına çarptırıldı. Tecavüz suçlamalarından dolayı 3 yıl hapis cezası aldı, ancak 1995 yılında serbest bırakıldı.

Hapisten çıktıktan sonra Tyson, boks kariyerine geri döndü, ancak eski zaferlerini tekrarlayamadı. Bir dizi maçta başarılı sonuçlar elde etti, ancak disiplinsizlik ve kişisel sorunlar kariyerini olumsuz etkiledi.

2000’lerde ve 2010’larda Tyson, boks kariyerini sonlandırdı ancak dövüş sporuyla bağını koparmadı. Oyunculuk, televizyon programları ve sahne gösterileri gibi farklı alanlarda kendisine yer buldu. Aynı zamanda kişisel gelişim ve rehabilitasyon çabalarına da odaklandı.

Mike Tyson, boks tarihindeki en tanınmış ve tartışmalı figürlerden biri olarak anılmaktadır. Hem büyük zaferler hem de büyük düşüşler yaşamış bir sporcu olarak hatırlanmaktadır.

Mike Tyson’un tüm maçlarını görmek için tıklayın…

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir